• BIST 9814.19
  • Altın 2419.484
  • Dolar 32.2933
  • Euro 34.6815
  • Adana 20 °C
  • Ankara 19 °C
  • İstanbul 17 °C

ZEYDAN KARALAR’IN BAŞKANLIĞINDAKİ ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN FARKI: AKILCI YÖNETİM, SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA

ZEYDAN KARALAR’IN BAŞKANLIĞINDAKİ ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN FARKI: AKILCI YÖNETİM, SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA
Dr. Halisçelik’in, Başkan Zeydan Karalar’ın seçim döneminde kullandığı “Adana Gibi Başkan” sloganına atıfta bulunan, kendisinin de Adana sevdasını gösteren buram buram Adana kokan sözleri sunumunun en dikkat çeken bölümü oldu.

Zenginliği ile 1960-70’li yıllarda Türk filmlerine konu olan, 80’li yıllardan itibaren adeta cezalandırılan, kamu yatırımlarından büyük ölçüde mahrum bırakılan, öngörüsüz yönetim anlayışları nedeniyle sürekli gerileyen, onbinlerce kişiye istihdam sağlayan fabrikaların kapandığı, işsizlikte şampiyonluğu yaşayan, niteliksiz göç alan, mutsuz insanların yaşadığı bir kent haline gelen, hemen herkesin geçmişine özlem duyduğu Adana, bugünlerde yerel yöneticilerden hiç de alışık olmadığı sözleri duyuyor.

ADANA’DA YÖNETİMSEL DÖNÜŞÜM DEVRİMİ GERÇEKLEŞİYOR

Seyhan Belediye Başkanlığı döneminde sınır tanımayan hizmet anlayışıyla Tufanbeyli’den Pozantı’ya, Karataş’tan Aladağ’a tüm Adanalıların takdirini toplayan Zeydan Karalar’ın Başkanlığındaki Adana Büyükşehir Belediyesi, Adana için “devrim” olarak tanımlanabilecek sessiz sedasız bir yönetimsel dönüşümü yaşama geçiriyor.

ecp8spawaaiectp_0b4d40f7205fc215b89a.jpg
KENTİN GELECEĞİNE AKILCI PLANLAMA

Zeydan Karalar’ın başkanlığında, Genel Sekreter Vekili Dr. Ergül Halisçelik’in koordinasyonundaki Adana Büyükşehir Belediyesi, kentin geleceğini; kamu kaynaklarını ekonomik, verimli ve etkin kullanarak, yatırımları ve projeleri fayda-maliyet analizlerine göre belirleyip önceliklendirerek planlıyor.

ergul-haliscelik.jpg

COVID-19 TÜRKİYE VE ADANA EKONOMİSİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ

Sunumunda ilk olarak COVID-19 salgınıyla mücadelenin önemine vurgu yapan Dr.Halisçelik, salgınla mücadelede küresel, bölgesel, ulusal, yerel, bireysel olarak herkese düşen görevler olduğunun altını çizdi. Büyükşehir Belediyesinin bu süreci merkezi yönetimin düzenlemeleri çerçevesinde, Adana Valiliğinin koordinasyonunda uyumlu ve tüm kamu kuruluşlarıyla etkin bir şekilde yürütmeye çalıştığının altını çizen Dr.Halisçelik, küresel ekonomide ağır tahribata neden olan COVID-19 salgınından hem ülke hem de Adana ekonomisinin olumsuz etkilendiğini aktardı.

222.jpg

BELEDİYENİN MALİ DURUMU DA SALGINDAN OLUMSUZ ETKİLENDİ

Adana Büyükşehir Belediyesinin gelirlerinin yüzde 80’inin merkezi yönetim vergi gelirlerine bağlı olduğunu dile getiren Dr.Halisçelik, belediyenin mali durumunun da salgın nedeniyle olumsuz etkilendiğini vurguladı.

Bu gerçeklik karşısında kamu kaynaklarının daha ekonomik, daha verimli ve daha etkin kullanılması, harcamaların ve yatırımların gözden geçirilmesi, projelerin fayda-maliyet analizlerinin yeniden yapılıp önceliklendirilmesinin zaruri hale geldiğini ifade eden Dr.Halisçelik, Adanalıların yerel yöneticilerden duymaya pek de alışık olmadığı söylemlerle yapılması gerekenleri sıraladı:

Küreselleşme süreci ile birlikte rekabet koşulları sürekli değişim göstermekte ve sürdürülebilir bir kalkınma için değişen konjonktüre uyum sağlamak kaçınılmaz bir hal almaktadır. Bu bağlamda yerel kalkınmanın gerçekleşebilmesi öncelikle yerel aktörlerin ekonomik, kültürel ve sosyal alanlarda inisiyatif alarak sürdürülebilir kalkınma için politika üretmelerine bağlıdır.

 

BURAM BURAM ADANA KOKAN SÖZLER

Dr. Halisçelik’in, Başkan Zeydan Karalar’ın seçim döneminde kullandığı “Adana Gibi Başkan” sloganına atıfta bulunan, kendisinin de Adana sevdasını gösteren buram buram Adana kokan sözleri sunumunun en dikkat çeken bölümü oldu.

Güzel Adana’mızın doğusu, batısı, kuzeyi, güneyi ile potansiyelini yeniden harekete geçirerek çekim merkezi, marka şehirbölgemizin ve ülkemizin parlayan yıldızı, her anlamda bir dünya şehritarımın, sanayinin, ticaretin, kültür ve sanatın başkenti olması, sevdalısı olduğumuz Adana’da her alanda yaşam kalitesinin, refahının, umut ve mutluğunun artırılması tüm hemşerilerimizin olduğu gibi bizim de ortak isteğimizdir. Tüm çalışmalarımızı da bu hedef doğrultusunda sürdürüyoruz.”

 

KAMU KAYNAKLARINI EKONOMİK, VERİMLİ VE ETKİN KULLANAN BELEDİYE

Kamu kaynaklarını ekonomik, verimli ve etkin kullanan bir belediye idaresi oluşturmak için kapsamlı bir mali yapılanma çalışması yürütüldüğünü de kaydeden Dr. Halisçelik, hizmet alanlarında ve yürütülen projelerde sürdürülebilirlik, yaygınlaştırma, tasarruf, kaynakların etkin kullanımı ve mevcut süreçlerin revizesinin ön planda yer aldığının altını çizdi.

 

COVİD-19 SALGININA KARŞI MÜCADELEDE KARARLILIK

Adana’nın geleceğine yönelik sürdürülebilir projeler konusunda Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNPD) ve Dünya Bankası ile yaptıkları görüşmeleri sürdürdüklerini dile getiren Dr. Halisçelik, Covid-19 salgınının yarattığı mali olumsuzluklara karşın Adana Büyükşehir Belediyesi olarak, kaynakları etkin kullanıp, merkezi yönetim kurum ve kuruluşlarla eşgüdüm halinde, kararlılıkla salgınla mücadeleye destek vermeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Adanus Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti : CM Bilişim | Adana Haber