• BIST 9814.19
  • Altın 2419.484
  • Dolar 32.2933
  • Euro 34.6815
  • Adana 20 °C
  • Ankara 19 °C
  • İstanbul 17 °C

Zeydan Karalar’ın en büyük projesi: Ergül Halisçelik

Zeydan Karalar’ın en büyük projesi: Ergül Halisçelik
Sözcü Gazetesi’nden gazeteci Ceyhun Özgönül kaleme aldığı yazıda Adana Büyükşehir Belediyesi’nin genel sekreterlik görevine gelmesi beklenen Dr. Ergül Halisçelik için “Zeydan Karalar’ın en büyük projesi” tespitinde bulundu.

“Belediyecilikte Adana’nın şansızlıklarından birisi koca kentin kaderinin, yıllarca “tek adam”lar tarafından belirlenmesiydi. Sonuç ortada!” yorumunda bulunan Özgönül yazısını şöyle sürdürdü:

“Geçmişe bakın, aklınıza kente projeleriyle damgasını vurmuş bir belediye bürokratı, bir “ikinci adam” geliyor mu?

Ben; bir “Atom karınca” Mehmet Reşit Ayhan’ı hatırlarım, onun da görevde ömrü ancak karınca kadar yol almaya yetti…

Bugünkü Adana, “Her şeyi ben bilirim” diyenlerin, kenti, ehil ellerle iş birliği yerine siyasi cambazlıklarla yönetenlerin mirası… Böyleleri siyaseten başarı kazanabilirler ama kentte kattıklarından çok “aldıklarıyla”, kentten götürdükleriyle hatırlanırlar. (17 senedir aynı iktidarın seçim başarılarını hatırlatırım.)
Halbuki kent yönetimleri ekip işidir ve her geçen gün farklı uzmanlıklara daha çok ihtiyaç duyulmaktadır.

9c31af04-9eb4-4ad6-9924-e64b4c752c4a-(1).jpeg

-A Case Study of World Bank Projects in Turkey: (TÜRKİYE’DEKİ DÜNYA BANKASI PROJELERİNİN İNCELEMESİ)

-Cooperation of the International Funding Organizations:The Case of Turkey (ULUSLARARASI FON KURULUŞLARININ İŞBİRLİĞİ-TÜRKİYE ÖRNEĞİ)

-“DÜNYA BANKASI’NIN YAPISI, FAALİYETLERİ VE TÜRKİYE’DE FİNANSMANI DÜNYA BANKASINCA SAĞLANAN KREDİLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ””

-“DÜNYA BANKASI TARAFINDAN FİNANSE EDİLEN YATIRIM PROJELERİNİN FAYDA VE MALİYET ANALİZİ”

Yani, gırtlağına kadar borca batmış, hükümetin parayı kıstığı, meclisinizin borçlanmanıza izin vermediği bir büyükşehir belediyesi olarak, böyle birisini dünyaya ilan verseniz, bulamazsınız.

Şimdi bu anlattıklarımdan Halisçelik’in başını mevzuattan kaldırmamış “kıt” bir bürokrat olduğunu düşünen varsa diğer bazı kitap ve araştırma başlıklarından da örnekler vermeliyim:

“YÜKSELEN EKONOMİLERDE YOKSULLAR DA BÜYÜMEDEN FAYDALANIYOR MU?”,

“YOKSUL AİLELERE ÖZGÜR KÖMÜR NASIL VERİLİR? TÜRKİYE ÖRNEĞİ”

“BİN YIL KALKINMA HEDEFLERİ VE YOKSUL ODAKLI BÜYÜME”,

Bu başlıklar, Dr.Ergül Halisçelik’in dünyaya bakışı hakkında sanırım ipucu veriyor.

CHP GENEL MERKEZİNE ARAŞTIRMA ÜRETİYOR

Eğer yeterli gelmediyse, kendisinin yıllardır CHP’ye genel merkezinin araştırmaları için verilerine başvurduğu bir otorite, TV’le çıkan birçok anlı şanlı CHP’li vekilin ‘done’ rica ettikleri bir ‘kaynak ‘ olduğunu da ekleyebilirim.

Ben de bu ileri derece Atatürkçü, sosyal demokrat akademisyen/ bürokratı ilk kez Adana Genç İşadamları Derneğinin Mart 2016 tarihinde verdiği “Büyüme, Kalkınma, Yoksulluk ve Eşitsizlik” ve “Adana: Bir Şehrin Haksız Rekabetle Gelen Önlenemez Düşüşü” temalı konferanslarında tanımıştım. Adanalı olduğunu öğrenince de oldukça şaşırmış, “Hayret neden Adanalı yerel yönetimler kendisinden yararlanmamış” diye düşünmüştüm. 
Demek ki o cevheri Zeydan Karalar, fark edecekmiş.

 

ae5920aa-dcc9-43e0-9add-58aac6ef3bf7-(1).jpeg

Bu resim Mart 2016’da çekildi.Ergül Halisçelik AGİAD’da konferans veriyor. Dinleyenler arasında o zaman Seyhan Belediye Başkanı olan Zeydan Karalar da var. Aynı mahallelerde farklı dönemlerde büyümüş olmalarına rağmen o sıralar fazla tanışmıyorlar. Fakat kaderin cilvesi yıllar sonra ikisini bir araya getiriyor, yakın çalışma arkadaşı yapıyor.

KARŞIYAKA’NIN ÇOCUĞU
Bütün bunların üstüne üstlük bir de Dr.Ergül Halisçelik’in “Tam bir Adana sevdalısı” olduğunu, Ankara ve İstanbul’da üst düzey görev tekliflerinin hiç birine sıcak bakmayıp, “Hiçbir şeye ihtiyacım yok. Ama Adana’nın bana ihtiyacı var. Ben Zeydan Karalar Başkanımla birlikte Adana’ya hizmet etme fırsatı için geldim” dediğini de söylemeliyiz.
Zaten geldiğinden bu yana da hemen farkını ortaya koydu. 
Yıllardan beri ilk kez bir fotoğrafta, bir belediye bürokratının sivil toplum kuruluşları, oda başkanlarıyla birlikte Adana’nın ulaşım sorununu masaya yatırdığını gördük.
Ayağının tozuyla, Adana’nın lojistik, tarım, turizm alanındaki yatırım fırsatlarını dünyaya açmak, Adana’ya yatırımcı çekmek ve bulunacak yatırımcıyı uçakta karşılayıp, yatırımı sonuçlandırıncaya kadar her türlü kolaylığı göstermek için kurulan Adana Yatırım Ve Danışma Merkezi (AYADAM)’ı kurdu. Bu birim şimdi Belediyede Projeler Dairesi bünyesinde çalışıyor.

BENİM İŞİM KAYNAK YARATMAK

Çevresinden gelen “Adana’nın gideri çok geliri yok, ne yapacaksınız?” sorusuna ise “ Benim işim kaynak yaratmak, kaynak bulmak. Ben bunun için 22 yıllık bürokrasi kariyerimi bırakıp geldim. Kimse merak etmesin, Zeydan Başkanımın önderliğinde sorunların altından kalkacağız” diyormuş. 
Zeydan Karalar’ da Halisçelik’e “Seninle 15 sene çalışacağız” diyerek güvenini belli ediyormuş.
E başında söyledik, kendisi, Zeydan Karalar’ın en büyük transferi, en büyük projesi… 
Yıllarca, görevlerine siyaseten getirilen ve bütün yaptıkları Başkan’ın kararlarını onaylamaktan, prosedürleri yerine getirmekten ibaret olan “noter katibi genel sekreter” tipine karşılık, yaratıcı, üretici, bilgili, kaynak yaratan, uluslararası proje takip edebilir ve sonuçlandırabilir özelliği olan genel sekreter tipi…
Zeydan Karalar’ı, Dr.Ergül Halisçelik’i Adana’ya ve belediyeye kazandırdığı için kutlamak gerek…”

Kaynak: Ceyhun Özgönül

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Adanus Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti : CM Bilişim | Adana Haber