• BIST 8998.68
  • Altın 1999.263
  • Dolar 30.6792
  • Euro 33.1221
  • Adana 19 °C
  • Ankara 13 °C
  • İstanbul 16 °C

Adana DİSK Emekli Sen üyeleri“Geçinemiyoruz!

Adana DİSK Emekli Sen üyeleri“Geçinemiyoruz!”
“Bu ülkenin işçileri, emekçileri, emeklileri 1 Mayıs’ı, İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü bir arada, omuz omuza kutlayacak. Hep bir ağızdan bağıracak “İş, Ekmek, Özgürlük” diye.”

DİSK Emekli Sen üyeleri Adana’da “Geçinemiyoruz!” açıklaması yaptı. Açıklamayı DİSK Emekli Sen Çukurova Şube Başkanı Zeliha Divarcı okudu.

Zeliha Divarcı; “Haklarımız için, emeklilikte insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmek için, torunlarımıza onurlu bir gelecek bırakmak için 14 milyonu aşkın emeklinin sesi olmaya devam edeceğiz!” dedi
Basın açıklaması öncesi Mehmet Bunsuz ve Veli Ersoy’da birer konuşma gerçekleştirdi.

Zeliha Divarcı açıklamasına şöyle devam etti

Bugün ekonomik ve sosyal krizin nasıl yönetilemeyeceğini en somut haliyle görüyor; halkın genciyle yaşlısıyla, emekçisiyle emeklisiyle her geçen gün nasıl yoksullaştığına tanık oluyoruz. Tanık olmakla kalmıyor; her birimiz kendi soframızdan bir dilim ekmeğin daha nasıl eksildiğini bizzat deneyimliyoruz.

Bir kez daha görüyoruz ki: aynı gemide değiliz. Sermaye ve yüzü her daim sermayeye dönük iktidar ile bu ülkenin işçileri, emekçileri, emeklileri, gençleri aynı gemide değil! Aksine! Bir tarafta sermayeyle kol kola iktidarlar; öteki tarafta işçiler, emekçiler, emekliler, yoksul dünya halkları!

Bugün “işçileri enflasyona ezdirmedik” diyenler; işçilerin maaşlarına daha ceplerine girmeden el koyuyor. Elektrikten suya, doğalgazdan ulaşıma en temel kamu hizmetlerine gelen zamlar işçileri, emekçileri, emeklileri sefalete sürüklemeye; açlığa ve yoksulluğa mahkûm etmeye devam ediyor. Gıda enflasyonu halkı bir dilim ekmeğe muhtaç hale getirirken saraydan manda yoğurdu ve kestane balı tüketin tavsiyesi yapılıyor. Bu iktidar bu halkın aklıyla alay ediyor!

Ve bizler bir kez daha görüyoruz ki: aynı gemide değiliz. Biz krizin faturasını, biz sarayın faturasını alın terimizden karşılamaya çalışanla aynı gemide değiliz.

Biz işçileriz; her gün yaşamı yeniden üretenleriz. Biz emekten, biz eşitlikten, biz adaletten bahsediyoruz.

Siz ise bize; bu ülkenin emeklilerine, bu ülke için yıllarca emek vermiş, alın teri dökmüş emeklilere “çalışmıyorsanız ölün” diyenlersiniz.

Siz sömürenlersiniz, siz kar hırsıyla gözleri dönenlersiniz; biz işçileriz, emekçileriz, emeklileriz, yoksul dünya halklarıyız!

Bugün, yıllarca sendikamızın emekli ücretlerinin düşürülmesine ve asgari ücretin gerisinde kalmasına karşı yükselttiği mücadele ve ısrarcı taleplerimiz sonucu 2018 yılında yılda iki kez verilmeye başlanan ve bu yıl da 1.100 TL olarak verilmeye devam edilecek olan emekli ikramiyelerinin bu ekonomik koşullarda bütün anlamını yitirdiği aşikâr. Bu ikramiyenin asgari ücretin altına düşmeyecek şekilde güncellenmesi gerekliliği aşikâr. Ne var ki siz emeklinin bayram ikramiyesinden, emeklinin buzdolabından, emeklinin pazar poşetinden eksilterek krizden çıkmaya çalışanlarsınız! Siz, kendi yarattığınız krizden halkın sofrasından eksilterek çıkmaya çalışanlarsınız.

Ama biz varız! Vardık, varız, var olacağız!

Bu ülkenin işçileri, emekçileri, emeklileri 1 Mayıs’ı, İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü bir arada, omuz omuza kutlayacak. Hep bir ağızdan bağıracak “İş, Ekmek, Özgürlük” diye. Bir kez daha hatırlatacak krizin faturasını halka ödetemeyeceğinizi. Bir kez daha hatırlatacak bu ülkeyi, bu dünyayı, yerküreyi inşa edenlerin; üretenlerin yöneteceği günlerin yakınlığını!

Biliyoruz: Sağlığı Kamusallaştırın, Eğitimi Kamusallaştırın, Emeğimizin Karşılığını Verin diye haykırmamızdan korkuyorlar.

Her 1 Mayıs’ta olduğu gibi bu 1 Mayıs’ta da korkuyorlar. Korksunlar: bizler nerede olursak olalım taleplerimizi haykırmaya, haklarımızı aramaya devam edeceğiz.

Haklarımız için, emeklilikte insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmek için, torunlarımıza onurlu bir gelecek bırakmak için 14 milyonu aşkın emeklinin sesi olmaya devam edeceğiz!

Yaşasın 1 Mayıs!

Yaşasın Emekli-Sen!
Yaşasın DİSK!

kaynak : https://www.habereguven.com/disk-emekli-sen-gecinemiyoruz/

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Adanus Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti : CM Bilişim | Adana Haber