• BIST 8998.68
  • Altın 1999.263
  • Dolar 30.6792
  • Euro 33.1221
  • Adana 19 °C
  • Ankara 13 °C
  • İstanbul 16 °C

Resmi Gazete, Yükseköğretim Kurulu üyeliğine Prof. Dr. Şenocak ve Prof. Dr. Karaman atandı.

Resmi Gazete, Yükseköğretim Kurulu üyeliğine Prof. Dr. Şenocak ve Prof. Dr. Karaman atandı.
Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararnameye göre, Yükseköğretim Kurulu üyeliğine Prof. Dr. Kemal Şenocak ve Prof. Dr. Hüseyin Karaman atandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla YÖK üyeliğine iki yeni isim atandı.

Resmi Gazete’de yer alan açıklamada

Yükseköğretim Kurulu Üyeliklerine, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 6’ncı maddesinin b/5 beni ve 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 ve 7’nci maddeleri gereğince Üniversitelerarası Kurulca seçilen Prof. Dr. Kemal Şenocak ve Prof. Dr. Hüseyin Karaman atanmıştır.

Prof. Dr. Kemal Şenocak

Ankara Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktayken, Osmangazi Üniversitesi’nde yaşanan saldırının ardından istifa eden rektörün yerine vekaleten atanmıştır. Kemal Şenocak girdiği derslerden aldığı parayı direkt fakülte kütüphanesi için bağışlamıştır. Hatta Malatya Belediyesi ve Almanya’da bir kuruluş için verdiği hukuki mütalaalar için aldığı önemli sayılabilecek paraları yine fakülteye bağışlamıştır. Kemal Şenocak 2010 yılında ise İnönü Üniversitesi Hukuk Fakültesi dekanlığına atanmıştır. 23 Haziran 2009 tarihinde kurulan İnönü Üniversitesi Hukuk Fakültesi, 2010-2011 eğitim-öğretim yılına 100 öğrenci alarak başladı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde lisans, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisans ve doktorasını tamamlayan Prof. Dr. Kemal Şenocak, Ankara Hukuk Fakültesi Öğretim Üyeliği yapıyordu.

Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN

        1972 yılında Trabzon ilinin Şalpazarı İlçesi’nin Dorukkiriş Köyü’nde doğdu. İlköğrenimini Dorukkiriş Köyü’nde, ortaokul ve liseyi Vakfıkebir İmam Hatip Lisesi’nde (1989), üniversiteyi Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde okudu (1994). 1995 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Rize İlahiyat Fakültesi İslâm Felsefesi Anabilim Dalı’nda Araştırma Görevlisi oldu. 1994 yılında başladığı Yüksek Lisansını, Nurettin Topçu’da Ahlâkî Düşünce isimli çalışmayla 1996 yılında tamamladı. 1996 yılında Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı İslam Felsefesi Bilim Dalı’nda başladığı Doktora öğrenimini Muhammet b. Zekeriya er-Razi’de Ahlâk Felsefesi isimli teziyle 07.01.2002 tarihinde bitirdi.

2004 yılında Yardımcı Doçent, 2008’de Doçent ve 2013 yılında Profesör olan KARAMAN, Ağustos 2013’te Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörlüğü’ne vekaleten atandı. 9 ay vekaleten yürüttüğü Rektörlük görevine Mayıs 2014’de asaleten atandı. Rektör KARAMAN, 15 Aralık 2017 tarihinde toplanan Kredi Yurtlar Kurumu 79. Genel Kurulu’nda Kredi Yurtlar Kurumu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanlığına seçildi. 22 Mart 2018 tarihinde toplanan Üniversitelerarası Kurul’un 243.cü toplantısında Üniversitelerarası Kurul Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 13 Haziran 2018 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörlüğüne yeniden atandı.

      Anabilim Dalı Başkanlığı, Dekan Yardımcılığı, Rektör Danışmanlığı, Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği, Senato Üyeliği ile Kredi ve Yurtlar Kurumu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu. Halen Üniversitelerarası Kurul Yönetim Kurulu Üyeliği ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörlüğü yapmakta olan KARAMAN Arapça, Fransızca ve İngilizce bilmektedir. Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN’ın çeşitli yayınevleri tarafından basılmış kitapları, farklı dergilerde yayınlanmış makaleleri ve gerek ulusal, gerekse uluslararası sempozyumlarda sunulmuş bildirileri bulunmaktadır. Evli ve dört çocuk babasıdır.

Kaynak: https://www.habereguven.com/resmi-gazete-yuksekogretim-kurulu-uyeligine-prof-dr-kemal-senocak-ve-prof-dr-huseyin-karaman-atandi/

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Adanus Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti : CM Bilişim | Adana Haber