• BIST 9814.19
  • Altın 2419.484
  • Dolar 32.2933
  • Euro 34.6815
  • Adana 20 °C
  • Ankara 19 °C
  • İstanbul 17 °C

TORUN VE PROJELERİ

Özcan Aladağ

Hüseyin Sözlü'den sonra Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Torun'da projelerini Adana kamuoyu ile paylaştı.
Hilton-SA'da projelerini tanıtan Torun'un toplantısına Bakan Ömer Çelik'te katıldı. Dünya Kenti yapmak adına Adana için kafa yoran Torun ve ekibi vaat olmayan, taahhüt olan tüm projelerini titiz bir ekiple hazırlayıp göreve gelir gelmez bu projeleri hayata geçireceğini söyledi.
Torun, yatırıma susayan Adana için gayret ettiklerinin altını çizip "Adana'yı hak ettiği konuma taşıyacağız" vurgusu yaptı ve sinevizyon gösterisi eşliğinde tanıttığı projelerini şu başlıklarla anlattı:
KANAL ADANA PROJESİ
"Adana'nın bereket kaynaklarından olan Seyhan Nehri'ni, Adana ile yeniden barıştırmayı öngören bu proje; tarama ve derinleştirme çalışmaları ile Seyhan Nehri üzerinde tekne taşımacılığının yanı sıra, kent içi ulaşım ve turizm taşımacılığını gerçekleştirecektir. Özel tekneler için korunaklı bir liman ihtiyacını da karşılayacak olan projemiz; Seyhan Nehri'nin tematik dokusuna hak ettiği değeri vererek, nehir boyunca sosyo-kültürel yapısını değiştirecektir".
-ŞEHİR MARİNA
"Şehir merkezine yaklaşık 9 km. mesafede olan Şehir Marina'nın geniş konaklama kapasitesi, şehri ziyarete gelen turistlere ve şehir içinde tekne parkına ihtiyaç duyanlara geniş bir liman sunacaktır. Tekne park kapasitesi, şehrin ihtiyaçları ön görülerek belirlenecek, bu marina ile Adana merkeze, deniz ulaşımı daha kolay sağlanacaktır".
-OTELLER BÖLGESİ
"Kent meydanına olan mesafesi yaklaşık 8 km.dir. Bu bölgenin kullanılabilecek alanı yaklaşık 800 bin metrekaredir. Otellerde konaklayan yerli ve yabancı turistlerin ve yatırımcıların her türlü ticari ihtiyaçlarını karşılayacak büyük bir alış veriş merkezi bulunacaktır".
-DOĞAL YAŞAM ALANLARI
"Yemyeşil bir Adana için, var olan tüm alanların ağaçlandırılması, doğal bitki örtüsüne kavuşturulması amacıyla yapılacak bir çalışmadır. Kanal boyunca bitki ve hayvanların doğal yaşamını koruyacak alan oluşturmak öncelikli hedeflerimizdendir".
-ULUSLARARASI MARİNA
"Karataş sahiline yapılacak olan uluslar arası marina, bölgeye ticari amaçla gelen yatırımcıların, teknelerini park edebilecekleri ikinci bir marina ihtiyacını çözmek için projelendirilmiştir".
-MACERA PARKI
"Meydana olan uzaklığı 19 km. olan parkımız, dünya sporlarına ev sahipliği yapmak üzere planlanmıştır. Eğlence sporlarından, branş sporlarına, dağ bisikleti parkuru, cross motor parkurları, off-road parkurları ve tırmanış kulesi gibi pek çok spor dalına hizmet verecek, zengin bir bitki örtüsü içerisinde saklanmış adeta bir spor vadisi olacaktır".
-ARBORETUM (BİTKİ MÜZESİ)
"Kent meydanına 23 km. uzaklıkta tesis edeceğimiz Arboretum (Bitki Müzesi) ile dünyanın dört bir yanında yetişebilen değişik türdeki bitkileri büyüterek, yurt içi yurt dışı turizme sunabileceğimiz projemizdir".
-TİCARİ LİMAN
"Kent Meydanı'na yaklaşık 29 km. uzaklıkta bulunan ticari liman projemiz, bölgemizin gemi nakli ile gerçekleştirilecek ticari ihtiyaçlarının tüm yükünü kaldırabilmeyi hedeflemektedir. Bu projemiz, Sadece Adana değil, tüm Akdeniz Bölgesi'nin ticari yaşamına büyük katkıda bulunacaktır".
KARATAŞ-YUMURTALIK SAHİL YOLU PROJESİ
"Bu projemiz, Tarsus-Karataş-Yumurtalık-Ceyhan- ve Erzin güzergahını birbirine bağlayan, stratejik değeri çok yüksek olan Karataş-Yumurtalık Sahil Yolu'nu oluşturmaya yöneliktir. En önemli projelerimizden olan bu sahil yolu, doğuda Karataş ilçemizde Tuzla'ya bağlı Tabaklar Mahallesi'nden başlayarak, güneydeki ulusal ve uluslar arası koruma alanlarına müdahale etmeden, denize ortalama 3 km. mesafe ile paralel giden Karataş Yolu'nu, Çukurkamış - Yüzbaşı noktasında kesmekte ve Zeytinbeli'nin kuzeyini takiben Botaş üzerinden, Toros Gübre'nin kuzeyindeki otoyol bağlantısına oturmaktadır. 135 km'lik sahil yolunun eni, yaklaşık 25 metre olarak planlanmıştır. Üç geliş ve üç gidiş olarak planlanan yolun, Adana turizmi için önemi çok büyüktür".
KOZAN-ALADAĞ-POZANTI YOLU
"Adana'ya yönelik önemli projelerimizden biri de Kozan-Aladağ-Pozantı yoludur. Bugün, Kozan'dan Pozantı'ya gitmek için İmamoğlu-Adana Merkez- Tarsus (Gülek) - Akçatekir -Pozantı güzergahını takip etmek gerekmektedir. Bu yol, şehir trafiğini yoğunlaştırmaktadır. Bu projemizde öngördüğümüz yeni güzergahta, Kozan-Aladağ-Pozantı'ya ulaşım daha ekonomik ve kısa sürede gerçekleşecektir. İç Anadolu ile Akdeniz arasındaki mevcut Gülek Boğazı trafiği, bu projemiz ile rahatlayacaktır".
UYDU KENTLER VE SOSYAL YAŞAM ALANLARI
"Sarıçam ilçemizde yaşama geçireceğimiz uydu kentlerin yanı sıra tüm ilçelerimizde; parklar, şölen alanları, atış poligonları, hayvanat bahçeleri, eğlence birimleri, lunaparkların bulunduğu "Sosyal Yaşam Alanları" oluşturacağız".
CEYHAN ENERJİ BÖLGESİ DEMİRYOLU HATTI
"Projelerimiz arasında yer alan Ceyhan Enerji Bölgesi Demiryolu Hattı, Adana ile birlikte Türkiye'ye örnek oluşturabilecek bir vizyon projesidir. Bu projede Ceyhan Kurtlulağı -Kurtpınarı - Sarımazı güzergahında 30 km'lik yeni bir demiryolu hattı oluşturarak, Kurtpınarı - Sarımazı sınırları içerisinde bulunan Ceyhan Enerji Bölgesi ulaşımını kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Bu projemizin bir diğer amacı da devlet demiryolları hatlarının en geniş ve yoğun hattına bağlanarak, Adana'nın iç ve dış ticaretini rahatlatmak ve genişletmektir".
BALCALI KÖPRÜSÜ
"Çukurova ve Yüreğir ilçelerini birbirine bağlayacak olan bu köprü, Adana'nın en temel ulaşım merkezlerinden biri olacaktır. Böylece, sadece iki şeritli ve çok dar olan baraj setinin uğradığı deformasyon ve baraj gövdesinde oluşturacağı sorunlar önlenecektir".
MİKRO KREDİ
"Sermayesi olmayan dar gelirli Adanalı hemşehrilerimizin, özellikle el emeği göz nuru çalışmaları ile yaşamanı sürdürmeye çalışan Adanalı kadınlarımızın, kendi işlerini kurmalarına ve gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarına imkan sağlayan, 5 bin ile 10 bin TL arasında, kefilsiz, teminatsız ancak geri dönüşümlü finansal bir destek projemizdir".
YENİ OTOGAR VE METRO HATTININ UZATILMASI
"Mevcut otogarımız, Adana'nın ihtiyacını karşılamamaktadır. Bekleme salonları, peronlar yetersizdir. Ayrıca, otoyoldan uzak olduğu için otobüsler giriş çıkışlarda zorlanmaktadır. Otogar trafiği şehir içi trafiğe yük getirmektedir. Yeni otogarımız, merkezin batısına doğru olan gelişme alanında yer alacak, metro hattı da otogara kadar uzatılacaktır".
KENT MEYDANI
"Adanalı hemşehrilerimiz renksiz, ruhsuz, beton blokların kuşattığı bir kentte yaşamak zorunda değildir. Kent Meydanı Projemiz ile Merkez Camii ve Seyhan Nehri dibi iki önemli doğal ve kültürel değerimizle buluşabilen, turizm merkezine yaraşır, kültür varlığı binası, sosyal etkinlik alanları ile 98 bin metrekarelik alanda, kentin tam merkezinde 50 bin kişinin rahatça gezip dolaşabileceği, bur buluşma noktası oluşturmayı hedefliyoruz".
TEPEBAĞ ARKEOPARK PROJESİ
"Bu projemiz ile Adana'nın en önemli tarihi zenginliklerinden olan Tepebağ bölgemizi turizme kazandırılmasını hedefliyoruz. Tepebağ Arkeopark-Tarihi Kent Adana projemiz kapsamında, 800 bin metrekarelik alanın ilk başlangıç noktası olarak; 25 bin metrekarelik alanda yapılacak ilk bilimsel arkeolojik kazımız, Koruma Kurulu'ndan onaylı, tescilli evlerin restorasyonu ve tarihsel sokak dokusu ile yaşam bulacaktır".
DİĞER DEV PROJELER
"AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Torun, hızla yaşama geçireceği diğer projeleri ise şöyle sıraladı;
1. KANAL ADANA PROJESİ
1.1 ŞEHİR MARİNA
1.2. OTELLER BÖLGESİ
1.3.DOĞAL YAŞAM ALANLARI
1.4. ULUSLARARASI MARİNA
1.5. MACERA PARKI
1.6. ARBERATORYUM
1.7. TİCARİ LİMAN
2. SAHİL YOLU (KARATAŞ-YUMURTALIK)
3. TEPEBAG ARKEOPARK PROJESİ
4. KENT MEYDANI YAPILANMASI
5. DEV AKVARYUM
6. YENİ OTOGAR VE METRO HATTININ UZATILMASI
7. GAZİPAŞA CAMİİ
8. MİKRO KREDİ
9. SARIÇAM SOSYAL YAŞAM ALANI
10. KOZAN -ALADAĞ-POZANTI YOLU
11. YUMURTALIK SERBEST TİCARET BÖLGESİ
12. CEYHAN ENERJİ BÖLGESİ DEMİRYOLU HATTI
13. GÜVENLİ ÇOCUK ALANLARI
14. BALCALI KÖPRÜSÜ
15. KENT MERKEZLERİNE ÇOK KATLI OTOPARK
16. SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ DEĞERLENDİRME MERKEZİ
17. EVSİZLER İÇİN BARINAKLAR
18. ŞEHİR GİRİŞ KAPILARI
19. HEKİMKÖY CAMİİ
20. SPASTİK VE DOWN SENDROMLU ENGELLİLER İÇİN REHABİLİTASYON MERKEZLERİ
21. OBRUK ŞELALESİ
22. TEKSTİL KENT
23. AYAKKABI KENT
24. SİLİKON VADİSİ
25. KADIN KÜLTÜR EVİ
26. GENÇLİK MERKEZLERİ
27. MODERN KÖYLÜ PAZARLARI
28. METRO SON DURAK SPOR TESİSLERİ
29. KANARA - MEZBAHANE PROJESİ
30. HACI SABANCI ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ-KARAİSALI-POZANTI YOLU (KUZEY ÇEVRE YOLU)
31. KARATAŞ - MAGOSA DENİZ OTOBÜSLERİ
32. KOZAN OSB -MANSURLU BAĞLANTI YOLU
33. ADANA - SARIÇAM - İMAMOĞLU - KOZAN RAYLI SİSTEM HATTI
34. FEKE - MANSURLU YOLU
35. AKKAYA - TAPAN YOLU
36. KOZAN - AKDAM - KARAHAN - DARILIK - ALADAĞ YOLU
37. ALADAĞ - ACIMAN - KAPIZBAŞI ŞELALE YOLU
38. KOZAN - GÖLLER - SAİMBEYLİ HİMMETLİ YOLU
39. ÇUKUROVA - MEYDAN - ALADAĞ YOLU
40. ACIMAN ŞİFALI SU TESİSLERİ
41. BANLİYÖ TRENLERİ (ZEYTİNLİ-SEYHAN-YÜREĞİR-SARIÇAM-ORGANİZE SANAYİ-CEYHAN)
42. TURİZM YOLU (YÜREĞİR - YUMURTALIK)
43. BEYAZEVLER KÖPRÜSÜ
44. ÇOBANDEDE KÖPRÜSÜ
45. SEYİR KULELERİ
46. IŞIKSIZ BULVARLAR
47. TELEFERİK
48. SÖĞÜTLÜ UYDU KENT
49. KÜRKÇÜLER UYDU KENT
50. AFET PARKLARI

Bu yazı toplam 758 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Adanus Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti : CM Bilişim | Adana Haber